Соціальні мережі – як бути обережним?

 Як поводитися під час війни у соціальних мережах? Прості правила | Новий  канал

Вибух, ракети, солдати, страждаючі люди, військові. Соціальні мережі наповнені зображеннями, які є нападом Росії на Україну. Деякі з них – жахливі документи війни, а деякі – просто фальшиві новини. Звертайте увагу на те, що ви читаєте і публікуєте в соціальних мережах.
Новини про напад Росії на Україну заполонили інтернет і не можуть не вплинути на користувачів соціальних мереж. Інститут досліджень інтернету та соціальних медіа повідомляє, що з 3 по 4 березня в темах: #Україна #війна #Росія Було зафіксовано близько 22 000 випадків спроб дезінформації, і переважна більшість з них, 95 відсотків, були фейковими. Мета – ввести громадськість в оману, створити інформаційний хаос та розколоти громадську думку. Тому добре перевіряйте отриману інформацію.
 
 Найчастіше політична зброя включає:
  • Боти, що видають себе за реальних користувачів,
  • Організований тролінг (наприклад, кампанії ненависті),
  • Розповсюдження фальшивих новин.
Тому важливо не відтворювати оманливу інформацію та ретельно перевіряти кожну новину у надійних ЗМІ.
Пам'ятайте, що кожна криза, включаючи війну, несе в собі ризик масової дезінформації, яка дуже небезпечно впливає на суспільство.

Що таке фальшиві новини?
Часто в пориві емоцій користувачі публікують на своїх акаунтах у соціальних мережах відео або повідомлення, які вони попередньо не перевірили, але які здаються їм вартими довіри. Під час будь-якої кризи в Інтернеті їх з'являється безліч, і деякі користуються особливою популярністю. Останнім часом найкращими прикладами таких фальшивих новин були:
У кризових ситуаціях не забувайте перевіряти правильність інформації перед тим, як передавати її.
Будьте обережні з тим, що ви публікуєте у соціальних мережах
Ви повинні розуміти, що в Інтернеті триває інформаційна війна. Ви також берете участь у цьому. Якщо ви не воюєте зі зброєю в руках, це не означає, що ви не воюєте на інформаційному рівні. Тому майте на увазі кілька важливих моментів:
  1. Не довіряйте неперевіреним джерелам.
  2. Не продовжуйте надавати інформацію, у достовірності якої ви не впевнені.
  3. Не впадайте в паніку – викликання страху - один із багатьох інструментів ведення війни. Дійте раціонально.
  4. Не публікуйте фотографії конвоїв, мап маршруту або центрів допомоги.
  5. Читайте не тільки заголовки - вони можуть вводити в оману відрив від змісту тексту, до якого вони відносяться. Прочитайте всю статтю, щоб отримати точну інформацію.
  6. Переконайтеся, що сайт, з якого ви отримуєте інформацію, заслуговує на довіру, наприклад, що на ньому є контактні та/або адресні дані видавця. Також перевірте, коли був створений сайт, що переглядається - недавно чи багато років тому.
  7. Перевірте, хто автор статті та що він писав на порталі раніше. Якщо сенсаційна новина для нього на першому місці, ви маєте право засумніватися в його достовірності.
  8. Якщо автор цитує інше джерело, наприклад, людину, організацію, книгу чи щось ще – перевірте, чи справді ці слова були сказані чи написані. Пошукайте інформацію на офіційному сайті відповідної особи чи організації.
  9. Перевірте, чи відображається інформація в інших службах. Переконайтеся, що прочитаний текст не є жартом або сатирою.
  10. Перевірте, коли було опубліковано статтю. Ви можете зустріти інформацію, яка була актуальною, наприклад, кілька років тому, але сьогодні не відповідає дійсності.
  11. Якщо подана інформація стосується конкретної людини, запитайте про їхню достовірність стосовно цієї людини. Якщо текст присвячений будь-якому явищу, ви можете запитати експертів у цій галузі, чи наведена інформація є правдивою та достовірною.
  12. Пам'ятайте, що навіть якщо пост на Facebook, Instagram або інших соціальних мережах має багато переглядів, а графіка набрала тисячі лайків, це не означає, що опублікований контент правдивий. Фотографія може бути відфотошоплена, а представлені дані не відповідають дійсності.
  13. Пам'ятайте, що в даний час в Інтернеті багато людей, які хочуть ввести вас в оману або залякати. Будьте уважні.
  14. Найголовніше – зберігати спокій. Росія, безумовно, вкладає багато зусиль і коштів у тому, щоб викликати паніку у світі. Тому необхідно ретельно відбирати та передавати інформацію, не піддаючись бурхливим емоціям. Водночас, тих, хто боїться, необхідно підтримувати. Перевірте, перш ніж публікувати будь-що!
Два питання, які ви завжди повинні ставити собі публікацією повідомлення або коментаря в соціальних мережах:
  1. Чи може це повідомлення/коментар погано вплинути на мене/впливати на мене негативно в майбутньому?
  2. Чи викликане моє повідомлення/коментар сильною емоцією, яку я відчуваю зараз? Чи публікую я його просто з нагоди?
  3.  Якщо відповідь на будь-яке з вищезгаданих питань – «так» або «можливо», вам слід утриматися від публікації чогось сьогодні і переглянути це завтра.
  4.  
  5.  Джерело: https://annashapovalova.blogspot.com/p/blog-page_15.html

Коментарі