ПСИХОЛОГІЧНИЙ СУПРОВІД УЧАСНИКІВ ОСВІТНЬОГО ПРОЦЕСУ В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ

Image

Що таке ментальне
здоров’я?



ТИСНИ СЮДИ
👇

Всеукраїнська програма ментального здоров'я


Гарячі лінії психологічної допомоги 

  • Лінія Національної психологічної асоціації 0 800 100 102 (з 10:00 до 20:00 щодня, дзвінки безкоштовні). Телефони для звязку з-за кордону доступні тут 
  • Урядова «гаряча лінія» 1545, з питань протидії торгівлі людьми та домашньому насиллю – 1547 (цілодобово, дзвінки безкоштовні) 
  • Лінія міжнародної гуманітарної організації «Людина в біді» 0 800 210 160 (цілодобово, дзвінки безкоштовні)
  • Лінія емоційної підтримки МОМ – 0 800 211 444 (з 10:00 до 20:00 щодня, дзвінки безкоштовні)
  • Лінія запобігання самогубствам Lifeline Ukraine 7333 (цілодобово)
  • Лінія кризової допомоги та підтримки Українського ветеранського фонду при Мінветеранів 0 800 33 20 29 (цілодобово, дзвінки безкоштовні)
  • Національна гаряча лінія з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації ГО «Ла Страда-Україна» 0 800 500 335 (з мобільного або стаціонарного) або 116 123 (з мобільного) (цілодобово, дзвінки безкоштовні)
  • Національна гаряча лінія для дітей та молоді ГО «Ла Страда-Україна» 0 800 500 225 (з мобільного або стаціонарного) або 116111 (з мобільного) (цілодобово, дзвінки безкоштовні)

10 корисних додатків під час війни

Dobre   Мобільний застосунок допоможе дізнатися інформацію про рідних з тимчасово окупованих або небезпечних територій України. Користувач створює базу контактів і передає їй свій статус. «Зелений» контакт свідчить про безпеку для близької людини, «червоний» навпаки. Користувач сам може налаштовувати інтервали, коли йому приходитимуть сповіщення про статус усіх його близьких. Додаток можна встановити на Android та iOS.

Подзвони Своїм   Додаток для безкоштовних дзвінків дозволяє безкоштовно з’єднатися з будь-яким абонентом за допомогою ПК або смартфона. В разі необхідності, можна з’єднати двох людей, які не мають доступу до мережі інтернет. Інструмент є безкоштовним, але має обмеження — лише 3 дзвінки та 15 хвилин розмови на добу. 

Lepta   Додаток для взаємодії та підтримки Українців під час війни. Дозволяє відстежувати хто і де потребує на допомогу навколо, завдяки спеціальній мапі, швидко створювати добровільні об’єднання для допомоги іншим, спілкуватися та обмінюватись актуальною та важливою інформацією.

TacticMedAid   Застосунок навчить надавати першу допомогу, дозволяючи отримувати детальні поради для порятунку життя. Має два напрями — цивільний та військовий. Пояснює, що робити, якщо людина поруч із вами перебуває у шоковому стані, знепритомніла чи має опіки. У додатку містяться покрокові інструкції для кожної ситуації та безкоштовні курси для отримання навичок надання допомоги під час поранень для цивільних осіб.

Likicontrol   Сервіс для перевірки доступності ліків в аптеках. Дозволяє перевірити доступність ліків в аптеках поблизу, порівняти їхню вартість, підібрати аналоги та завантажити інструкцію до них. Додаток співпрацює з програмою «Доступні ліки», яка дозволяє придбати ліки безкоштовно людям з хронічними захворюваннями. Інструкцію, рекомендації та корисні поради можна знайти за посиланням.

 BetterMe: Mental Health   Застосунок для збереження ментального здоров’я. Зменшує стрес та допомагає зосередитись на добрих емоціях. Радить різні практики розслаблення, заспокоєння, медитації. Додаток зробили безкоштовним для українців після початку війни. Додали розділ з порадами, як підтримати психологічний стан дітей під час війни. В мобільному додатку є приклади ігор, аудіоказки українською мовою. Додаток доступний для користувачів iOS та Android.

 MineFree   Застосунок дозволяє уникати мін і попереджає про наближення до замінованих територій і небезпечних зон. Також завдяки «MineFree» можна: переглянути мапу, на якій позначено потенційно небезпечні території, згідно з даними ДСНС. отримати сповіщення у випадку наближення до небезпечного об’єкту. ознайомитися з довідником ДСНС, у якому є фото та опис вибухонебезпечних предметів. повідомити про виявлення вибухонебезпечних або підозрілих предметів. Застосунок доступний на Android та iOS.

 Zrada   Zrada – бойкот російських продуктів. Мобільний додаток допомагає швидко знаходити та бойкотувати продукти, які стосуються російської економіки (продукцію російських компаній, продукція компаній, що працюють у росії, продукція, вироблена у рф). Для цього потрібно відсканувати штрих-код товару, а застосунок покаже інформацію про виробника та зв’язки компанії з РФ. Додаток можна встановити на Android та iOS.

SpyBuster   Корисний застосунок, який поєднує дві функції: сканує телефон та шукає встановлені програми, які мають зв’язки з росією та Білоруссю. Швидке сканування виявить підозрілі додатки та вкаже на них з відповідною позначкою. Також додаток відстежує, чи надсилають програми та сайти особисті дані на ворожі сервери. Поки застосунок доступний лише на iOS.

Bachu   Додаток для поширення інформації про перебування ворожої російської техніки, солдатів та небезпечних об’єктів на території України. Він передає інформацію про пересування російських військ та воєнної техніки. Повідомити про небезпеку можна навіть без інтернету. Програма збереже інформацію та відправить повідомлення в офіційний чат-бот СБУ після того, як з’явиться зв’язок. 


Правила безпеки під час війни: інформація для підлітків

      У разі порушення твоїх прав звертайся за допомогою лише до офіційних органів (за телефоном 102 або 116 111), людей, які мають знаки розрізнення (форма, бейджі, спецжилети) посадових осіб державних органів влади: поліцейських, рятувальників, медиків, працівників соціальної сфери, представників спеціалізованих громадських організацій.
Не віддавай свої документи незнайомим людям за жодних обставин.
Довіряй тільки близьким знайомим (батьки, родичі, друзі, сусіди, вчителі тощо).
Завжди шукай компанію, не переміщуйся наодинці, а найкраще – завжди знаходься у супроводі знайомих дорослих.
Не погоджуйся на пропозиції незнайомих людей.
Не ігноруй звуки сирен, сигналів про повітряну чи іншу тривогу.
Не погоджуйся на розлучення з близькими, не довіряй тим, хто говорить, що є безпечне місце для дитини, але дорослим там знаходитися не можна.

ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ НА ЧАС
НЕБЕЗПЕКИ ТА СИГНАЛІВ ТРИВОГИ

➨1. Не наражай себе на небезпеку свідомо: не виходь на вулицю в період дії комендантської години чи під час повітряної тривоги. Намагайся зберігати спокій у разі оголошення тривоги чи початку бойових дій, швидко реагуй на вказівки дорослих та прямуй до визначеного місця укриття.
➨2. Ховайся в пристосовані для укриття місця: у разі авіаударів чи іншої атаки з боку ворога, дитина ризикує опинитися під завалами, якщо вона ховається в непризначеному для укриття місці. У таких підвалах ризики загинути значно вищі. Обговори з дорослими місця безпечного схову та шляхи прямування до них.
➨3. Дослухайся до настанов, порад та застережень батьків, дорослих, з якими перебуваєш в одному приміщені, укритті.
➨4. Дотримуйся правила двох стін! У разі «прильоту» перша стіна бере на себе удар, а друга стіна може захистити від осколків та сторонніх уражаючих предметів.
➨5. Тримайся подалі від вікон! Коли на вулиці відбуваються вуличні бої або ж існує ризик обстрілу, знаходження біля вікон в рази збільшує ризики отримання ушкоджень. Можна отримати осколкове поранення або бути травмованою/им, якщо скло виб’є ударною хвилею.
➨6. Постійно стеж за рівнем заряду мобільного телефону та інших гаджетів. Телефон, планшет, ноутбук, павербанк, ліхтарик тощо мають бути завжди зарядженими.
➨7. Якщо ти бачиш озброєних людей, військову техніку, масові заворушення ПОКИНЬ це місце та негайно повідом дорослих.
➨8. Якщо ти, перебуваючи на вулиці, виявив/ла іграшки, мобільний телефон та інші речі чи предмети, які тобі не належать, пам’ятай:

КАТЕГОРИЧНО ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ їх піднімати чи переносити, тому що це можуть бути замасковані  вибухонебезпечні пристрої.
ОБОВ’ЯЗКОВО повідом дорослих про свою знахідку!

 
НАМАГАЙСЯ ТРИМАТИ ЕМОЦІЇ
ПІД КОНТРОЛЕМ
ТА ЗБЕРІГАТИ СПОКІЙ

1. Дбай про медіаграмотність в умовах війни. Будь уважним (-ою) до того, яку інформацію ти отримуєш. Пам’ятай, що триває інформаційна війна, зброєю якої, серед іншого є фейки, отож, довіряй лише офіційним джерелам інформації.
2. Не передавай далі інформацію, якій немає офіційних підтверджень, а також, у разі отримання якоїсь інформації від знайомих, проси посилання на її джерело.
3. Дотримуйся режиму дня, за яким ти жив/жила до війни, якщо це хоча б частково можливо. Це надасть почуття хоч якоїсь стабільності та допоможе тримати себе в нормі.
4. Обговорюй те, що відбувається, з батьками та/або іншими значимими для тебе людьми. Такі обговорення є дуже корисними для емоційної стабілізації та зміцнення єдності з родиною. Запитуй у близьких, як вони почуваються та що думають, розповідай їм про свої думки та почуття.
5. Підтримуй спілкування з друзями. Спілкування є базовою потребою кожної людини. Щоб не почати ізолюватися, ми потребуємо постійного спілкування та емоційної залученості. З друзями обирайте різні теми для обговорень, не фокусуючись лише на психотравмувальних подіях.
6. Долучайся до допомоги іншим, але переконайся, що це безпечно. Краще волонтерувати разом з батьками або іншими значимими дорослими. Волонтерування дає наснагу та внутрішні сили, не дарма філософ Платон колись сказав: «Піклуючись про щастя інших, знаходимо своє власне».
7. Не забувай про почуття гумору! Намагайся посміхатися та продовжуй жартувати, адже це сприяє поліпшенню настрою та розвитку надії на краще. Гумор дозволяє знайти вихід з різних ситуацій та не зациклюватися на негативі.
8. Звернись за консультацією до психолога, якщо довгий час почуваєшся психологічно недобре (наприклад, тобі сумно, постійно хочеться плакати, не хочеться ні з ким спілкуватися тощо). Фахівець підкаже, як справлятися зі своїми емоціями, як навчитися релаксації, як контролювати негативні думки та спогади тощо.
 https://www.unicef.org/ukraine/media/18761/file/teenagers-safety-war-rules.pdf
 



Батькам на замітку ❗️

З‘явився український додаток, що допоможе вам відволікати та підіймати настрій дитини у стресових ситуаціях. Зараз це надзвичайно важливо, бо діти хвилюються не менше, ніж дорослі.
⠀📲 Hearty – безкоштовний застосунок, працює в офлайн режимі та може бути особливо корисним у бомбосховищі. Допомагає дітям та дорослим перевести увагу, зменшити стрес та отримати позитивні емоції.
⠀Ігри, активності, книги Барабуки, аудіоказки українською та інший дитячий контент аби покращити емоційний та психологічний стан дитини.
Завантажити можна за посиланнями
для iOS https://cutt.ly/OSgQnRF
для Android https://cutt.ly/uSgQRaT

 

Що каже психологія воєн?

1. Війна – це не конкурс на кращий героїзм. Героями є всі, хто тут. Всі, хто став частиною війни. Героїзмом є життя тут, на своїй землі. Кожен з нас уже частина героїчної історії.

2. В умовах війни країна ділиться на фронт і тил. Фронт – це менша частина суспільства, тил – більша. Фронт – це бойові дії, це граничне загострення свідомості. В тилу НЕ ПОТРІБНО вести себе так само, як на фронті! Тил – це передовсім рутина, самоорганізація, планомірність і холоднокровне формування резерву за принципом «кожен на своєму місці». Без тилу фронту не буває.

3. Війна – це не гра в хорошість. Допомога фронту – це БУДЕННО. Коли людина штампує в соцмережах дописи кожні півгодини – значить, у неї купа вільного часу. Не обов’язково постійно афішувати свою гіперактивність і самостверджуватися на ній. 

4. Війна провокує рефлекс «терміново щось робити». Тому: не щось – а конкретно! Наприклад, перш ніж я везу кудись воду чи продукти – я конкретно з’ясовую, де це потрібно вже й зараз. Цільово з’ясовуйте потребу! Для цього є волонтерські штаби.

5. Перестаньте докоряти тим чоловікам, хто не на фронті! Воєнні психологи стверджують, що гендерні претензії й бичування множать синдром провини, а це підриває моральний дух. Зараз не середньовіччя. Потреби фронту – не стільки статеві, скільки кваліфікаційні! Потребу фронту визначає Держава через закон. І там не випадково прописані ХВИЛІ, тобто почерговість! Нема сенсу задіювати всіх одразу й одночасно.

6. Ключове поняттяРЕЗЕРВ. Стійкість країни полягає в наявності РЕЗЕРВУ! Цей резерв зараз волонтерить, розвантажує фури, займається логістикою чи просто працює, чекаючи на свій час. ТАК МАЄ БУТИ! Чим більше незадіяних людей зараз – тим сильніший резерв!

7. Війна – це колективний феномен. Від природного страху (його не треба соромитися) рятує відчуття колективного, відчуття «ми всі як один». Тому в війні найважче творчим людям, нон-конформістам, харизматам, мислителям, індивідуалістам, «людям не від світу сього», людям культури, теоретикам-інтелектуалам. Вони не вписуються в грубий час, оскільки мають опір до масового мислення. Вони – емпати, які чужий біль переживають як свій. Це їхній дар і кара. Це вища форма інтелекту й етики. АЛЕ саме ці люди в майбутньому творитимуть для всієї нації героїчний переможний культурний епос, який буде вічним! Це наш культурний легіон, який напрацює безцінний гуманітарний спадок нової реальності. 

8. Війна – це любов. Дивно й парадоксально, але війна – це любов. До життя, до людяності, до рідних людей, до кота, до даху над головою, до країни, до воїна, до незнайомця з синьо-жовтою стрічкою, до мови, до-до-до… Ненависть до ворога – рівнопропорційна любові до рідного. Це теж зброя. Несамовита Любов до рідного нехай тримає нашу високу планку, бо якраз нею ми відрізняємся від ворога.


https://docs.google.com/document/d/1GFjwiBKjX-KbAAtAh9lyLgzkcFcI4-u5/edit

 

 Що таке "панічна атака"?

 

Це різкий напад страху, який досягає свого піку протягом декількох хвилин та має як мінімум 4 з наведених тілесних симптомів:

                          


Що робити, якщо у вас панічна атака?

             

  Наступна вправа, яка може допомогти людині заспокоїтисьподихати в паперовий пакет. Якщо ви вже знаєте, що можете мати панічну атаку, є сенс носити його з собою. Ви могли бачити, що так роблять, під час перегляду американських фільмів. Суть в тому, що під час панічної атаки наш організм перенасичується киснем і дихання в пакет може допомогти знизити концентрацію кисню і вгамувати прояви атаки.
                    Як подолати паніку ❓
 
🟣 Вправа на контроль стоп, спини, очей і рук
 
🟣 Вправа на контроль стоп, спини, очей і рук
У людини є кілька точок опори й контакту, завдяки яким вона може вийти зі стану паніки.


⚪ Стопи. Що б не відбувалося, перевіряйте себе і своїх дітей, наскільки стійко стоять стопи. Коли чуєте інформацію, що вас лякає, постарайтеся одразу подивитися на свої ноги. Контакт із ногами дає можливість рухатися.

⚪ Спина. Якщо у вас є можливість на щось спертися, зробіть це. Коли стає страшно, притуліться до стіни чи спинки стільця.

⚪ Очі. Роздивіться, що є навкруги. Якщо поруч із вами хтось є, зустріньтеся з ним/нею поглядом. Коли страшно, ми часто говоримо “у мене в очах потемніло”, тобто виходимо із зорового контакту. Покліпайте очима й знайдіть яскраву точку, аби сфокусуватися.

⚪ Руки. Стисніть і розтисніть кулаки, потріть руки, обійміть себе. У сильному стресі ми втрачаємо контакт зі своїм тілом. Буквально “вилітаємо” з нього. Але тільки тіло може витримати те напруження, з яким ми стикаємося. Якомога частіше загортайтеся в ковдру.

🟣 Вправа: точка між підмізинним пальцем і мізинцем
Екстрена допомога під час паніки. Знайдіть точку між безіменним пальцем і мізинцем. Натисніть на неї.


🟣 Вправа на простукування грудної клітки

Простукуйте грудну клітку, з’єднуючи руки, з періодичністю один удар на секунду, чергуючи руки. Проговоріть: “Я впораюся, ситуація справді складна, але я зроблю це”. Ця вправа допомагає повернути серцебиття в нормальний ритм. Тому важливо, щоби був саме один удар на секунду. Якщо робити це частіше, серцебиття пришвидшується.
Якщо дитина самостійно не може це робити, ритмічно постукайте по її колінах чи плечах зі словами: “Ми впораємося, справді страшно й важко, але подивися, які ми молодці”.


🟣 Вправа “потягуньки”

Цю вправу треба обов'язково запам'ятати.  Як тільки з’являється можливість, робіть “потягуньки”: тягніться вверх. Якщо вмієте займатися йогою чи стретчингом, саме час згадати ці вправи.
У стані стресу м’язи спазмуються. Треба повернути їхній нормальний тонус — саме так ми виходимо зі стану стресу.
Якщо перебуваєте в закритому просторі й не можете потягнутися, потягніть пальці рук, ніг, шию. Це допоможе повернути активність префронтальної кори, щоб швидко думати й реагувати.












📢 Спеціально для дітей і батьків створено сервіс кризової психологічної допомоги "Ми поруч".

60 дитячих психологів, відібраних центром психосоціальної реабілітації НаУКМА, готові провести консультацію у зручний для вас час.

Вони допоможуть виговоритися, щоб легше переживати травму війни, невизначенність, розлуку з близькими та друзями.

Приймаємо на консультації дітей, підлітків, дорослих, а також батьків разом з дітьми.

Залишити заявку:

👉 в Telegram t.me/kidsMentalHelpBot (цілодобово)

👉 за гарячою лінією (з 8 до 22)
▪ +38 (096) 039-22-58
▪ +38 (099) 198-57-95
▪ +38 (063) 558-12-82

Більше інформації http://myporuch.org/

Коротка пам’ятка для вчителів, які працюють із дітьми під час війни

  1. Турбуємось про себе і намагаємось не починати роботу без ресурсу. Якщо нам не вистачить сил витримати погляд дитини, наповнений болем, її запитання, реакцію – це посилить її стан занепокоєння та безпорадності.
  2. Наше завдання – створити безпечний простір, у якому б дитина відчула близькість – “я з тобою”. Ідеться про простір із чітко структурованими правилами та межами контакту.
  3. Якщо ви не маєте досвіду роботи з емоційним реагуванням на почуття та емоції, починати роботу можна буде лише у співпраці з психологом.  Цю роботу можна буде проводити лише після фази стабілізації – зміцнення та відчуття безпеки.
  4. Не можна використовувати в іграх чи під час занять метафори, образи літаків тощо. Це може травмувати дітей, які були під обстрілами. У роботі спираємося на метафори та образи дому, землі, веселки, води.

Навіть образ неба зараз не даватиме дітям стійкості – для багатьох це джерело небезпеки. Будь ласка, зважайте на це, плануючи свої зустрічі з учнями.

  1. Якщо в роботі плануєте створювати щось із частин, наприклад кубиків, пам’ятайте: якщо деталі руйнуватимуться, це може нагадувати дітям зруйнований будинок. Діти самі можуть обрати таку гру – тоді для них це буде помічне. До того ж будьте уважні до звуків, що використовуються в супроводі.
  2. Не пропонуйте дітям жодних образів воєнної техніки. Приймається лише той варіант, коли вони самі хочуть намалювати, виліпити чи обговорити це. Натомість працюйте над образами сили та стійкості й частіше просіть дитину намалювати, зобразити те, що є її силою.
  3. Пам’ятайте, що ми проводимо зустрічі для того, щоби дати дітям стабільність у теперішній реальності, відволікати їх і розважати цікавими фактами, захопливими розповідями. Війну, танки, вибухи вони бачать у новинах. Вони чують про це від батьків, рідних і близьких.

Уявіть, що ви працюєте з дитиною з Харкова, яка сидить у бомбосховищі. Усі розмови про війну для неї зараз – додаткове травмування. Будь ласка, зважайте на це.

  1. Для дитини, яка пережила втрату, втратила близьких або будинок, абсолютно неприпустимі слова на кшталт “час лікує”, “у всьому є й хороший бік”, “подивися, який тут є хороший варіант для тебе”. Ці слова некоректні та неетичні.

    Дітям важливо почути: “Те, що ти пережив – жахлива трагедія, це жахливо й так шкода, що тобі довелося через це пройти. Я захоплююсь твоїми мужністю та силою. Попри таке горе, ти справляєшся, як справжній герой. Я дуже хочу тебе обійняти та захистити”.

    9.Якщо дитина починає говорити, що б вона не говорила, ми її слухаємо й не перебиваємо! Киваємо, підтримуємо й наприкінці робимо акцент на тому, що навіть слухати – це дуже важко. Далі можна сказати: “Але я бачу, який ти сильний і як ти справляєшся”.

    https://nus.org.ua/articles/korotka-pam-yatka-dlya-vchyteliv-yaki-pratsyuyut-iz-ditmy-pid-chas-vijny-9-pravyl/

     

    Як зберегти здоровя в сьогоднішній час

    Важливо не провалюватися в полярні крайнощі: «все погано» і «завтра все скінчиться». Намагайтеся балансувати посередині.
    Мозку складно працювати в такому стані. Допоможіть йому пережити виснаження. А саме:
    1. Спіть при будь-якій можливості. Навіть якщо для цього потрібно випити заспокійливе.
    2. Пийте воду. Зневоднений організм не може боротися зі стресом. Вода потрібніше за їжу;
    3. Робіть інформаційні паузи від читання новин.
    4. Вимкніть режим жалості по всьому матеріальному. Ворог на це розраховує, тому знищує наші інфраструктури. Саме постійна жалість за втраченим ще більше підживлює тривогу і вирубає наш мозок. Ми все відбудуємо!
    5. Включіться в план «що я зроблю після війни». Це допоможе вашому мозку працювати на ваш порятунок, а не на тихе самознищення;
    6. Рятуйтеся гумором. Це надійний щит для мозку, щоб трохи знизити гормон стресу — кортизол. Дивіться меми в добірці dev.ua, тіктоки про вкрадені циганами танки, відео, мультики.
    7. Обійматеся. Говоріть близьким, як любите їх. Такі слова допомагають утримувати сили. Не бійтеся розказати чого ви боїтеся, страх сьогодні - це нормально.
    Ну і найголовніше — вірте в скору перемогу і уявляйте, яку красиву країну ми потім відбудуємо.


    Рукавичка: як ужитися з великою кількістю людей в одному домі?

    У гурті ми почуваємося більш захищеними, незважаючи на всі складнощі, з якими природньо зіштовхуємося, коли на обмеженому просторі перебуває велика кількість людей. Саме тому родичі та знайомі з’їжджаються разом. Також разом вимушені перебувати і люди, які покинули свої домівки через загрозу життю.
    Є п’ять важливих правил, які роблять життя комфортним у будинку-рукавичці.

    1️⃣ Турбота. Намагайтеся полегшити життя інших людей. Турбота про інших, думки про інших — про дітей, літніх людей, слабших — забирають зайву тривогу, роздратування, роблять нас більш організованими та дієвими. Коли кожен намагається зробити щось для тих, хто поряд, — це унеможливлює конфлікти та непорозуміння.

    2️⃣ Режим життя. Намагайтеся розробити режим, який би влаштовував кожного. Добре, коли всі живуть за спільним узгодженим розкладом в унісон одне з одним.

    3️⃣ Особистий простір. Важливо, щоб кожен мешканець мав свій власний, хоч і невеликий, особистий простір: окрему кімнату, окреме ліжко, окремий куточок. Це місце, де за необхідності можна побути на умовній самоті, коли є відчуття «не чую, не бачу, не розмовляю». У цей момент людину треба залишити в спокої.

    4️⃣ Робити те, що вмієш найкраще. Коли кожен пропонує співмешканцям свої послуги, вміння й здібності, робить те, в чому він найкращий. Хтось готує їсти, хтось робить необхідні закупівлі, хтось прибирає, хтось доглядає і розважає дітей.

    5️⃣ Пробачаємо одне одному недоліки. Всі ми недосконалі, в кожного є недоліки. Пробачаємо їх, дивимося на них крізь пальці, не помічаємо, не критикуємо. Не чуємо і не бачимо слабкостей та негативних рис. Натомість помічаємо все хороше, що є в  людей поряд, підкреслюємо це хороше і хвалимо одне одного.

    Як допомогти пережити травматичний досвід старшим дітям

    🟥 Найчастіше після пережитого травматичного досвіду, підлітки відчувають сором і можуть мріяти про помсту.
    🟥 Травмуюча подія для підлітків може призвести до радикальних змін їхнього світогляду. У деяких підлітків спостерігається саморуйнівна або небезпечна поведінка.

    🟩 Дитину такого віку необхідно заохочувати до обговорення її тривог, вираження страху та суму. Разом шукати відповіді на важливі питання, дискутувати. Головне — залучити до діалогу.
    🟩 Важливо пояснити, що усі їхні почуття є нормальними, в тому числі злість.
    🟩 Допомагати фільтрувати
    інформацію, так як вміння аналізувати ще не сформоване.
    🟩 Допомагати звільнятися від сильних емоцій. Говоримо підліткам, що плакати —нормально, кричати —нормально, злитися — нормально.
    🟩 Оскільки злість дає сильну напругу в тілі, користуватися будь-якою можливістю випустити її через фізичну діяльність або гру.
    🟩 Набагато легше переживати те, що відбувається, коли ми можемо впливати на ситуацію,
    відчуваємо причетність до спільної справи. Зараз підлітки активно допомагають онлайн. Наприклад, відслідковуючи фейки.
    🟩 У тривозі завжди задіяне тіло. Обійми — стратегічно важливий ритуал.








Коментарі